Materiały informacyjno - edukacyjne do wykorzystania podczas wypoczynku letniego

2022-06-22

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Wyjeżdżamy z dziećmi na urlopy, spędzając je nad wodą czy też w górach. Wiele z Naszych pociech pozostaje również w miejscu zamieszkania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zapewnieniu dzieciom właściwej opieki. Chcąc ograniczyć zagrożenie warto skorzystać z następujących porad:

•        Szczególnie ważne jest uświadomienie dzieciom, zagrożeń płynących z korzystania z urządzeń domowych, kontaktów z nieznajomymi, a także rozpowszechniania informacji o pieniądzach i wartościowych rzeczach znajdujących się w domu.
  •        Poza tym muszą wiedzieć, do kogo mogą zgłosić o pomoc, w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa.
  •        Zabawa dzieci, szczególnie tych najmłodszych powinna odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych.
  •        Przestrzegajmy również dzieci przed kontaktami z bezpańskimi zwierzętami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne.
  •        Pamiętajmy również, że dzieci ze względu na brak doświadczenia oraz młody wiek, nie powinny obsługiwać urządzeń i maszyn rolniczych. Każdego roku zdarzają się wypadki z ich udziałem, wynikające z niewłaściwej opieki, jak i nakładaniem obowiązków przekraczających ich umiejętności. Chwila nieuwagi, może powodować tragiczne skutki.
  •        Nie zapominajmy, że najbezpieczniejsza kąpiel, to kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, gdzie szybko i fachowo można uzyskać pomoc. Zbliżający się okres wakacyjny musi Nas skłaniać także do refleksji nad tym, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą rozwój motoryzacji. Nie zapominajmy, jak wiele zależy od Nas samych.
  •        Zapianie pasów bezpieczeństwa, stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci, respektowanie ograniczeń prędkości i wreszcie trzeźwość kierowców to czynniki, na które możemy mieć i mamy wielki wpływ. Ich stosowanie w bardzo istotnym stopniu zmniejsza ryzyko doznania ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci.

Mam nadzieję, że tych kilka podstawowych rad przypomniało Państwu jak ważne jest bezpieczeństwo Nasze i Naszych bliskich, a zwłaszcza dzieci. Życzę udanych wakacji, mile spędzonych zarówno na urlopach, jak i w miejscach zamieszkania.

Zastępca Państwowego Powiatowego

Inspektora Sanitarnego w Rybniku