2021-04-13

Witajcie w kolejny dzień Domowego Przedszkola :)

Rozpocznijmy kolejny dzień od gimnastyki porannej:

Zacznijmy dzień od porannej gimnastyki:

Podzielcie się na dwie grupy - pierwsza grupa to drzewa (mogą być nimi rodzice). Drzewa stoją w rozsypce. Druga grupa to dzieci. Jej członkowie poruszają się swobodnie między drzewami. Na uderzenie w bębenek dzieci jak najszybciej przykucają za najbliższym drzewem. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.

• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Rzucamy szyszkami.Dzieci spacerują po lesie, co pewien czas podnoszą na niby szyszkę i rzucają nią z dużym zamachem jak najdalej.

• Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Przedzieramy się przez leśne zarośla.Dzieci poruszają się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas pro-stują się i maszerują do przodu.

• Zabawa ruchowa rozwijająca wyczucie ciała i przestrzeni – Toczymy zwalony pień.Dzieci dobierają się parami. Pierwsze dziecko jest przewróconym przez burzę pniem drze-wa – leży na podłodze, drugie delikatnie turla pień w różnych kierunkach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po chwili następuje zmiana ról.

• Ćwiczenia ramion i tułowia Piłujemy drzewo.Dzieci stoją w parach, twarzami do siebie. Podają sobie ręce i naprzemiennie przeciągają je do przodu i do tyłu z równoczesnym pochylaniem i odchylaniem tułowia – naśladują piłowanie drzewa.

• Ćwiczenie uspokajające Wracamy z lasu.Dzieci maszerują parami po obwodzie koła za wybraną parą. Co jakiś czas następuje zmiana prowadzących i kierunków poruszania się.

Jak wiecie już mamy środę - trzeci dzień tygodnia. Miesiąc kwiecień - niestety jest zimno i widać ślaby śniegu. My jesteśmy strażnikami przyrody i musimy ciągle zdobywać nowe wiadomości. Dzisiaj zapraszam was do zabawy dydaktycznej pt: "Biedronki i matematyla" - poćwiczymy dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

 

Przygotujcie teraz 10 klocków lub kredek - posłuża nam jako liczmany i będą odpowiednikami biedronek.

Niech rodzic przeczyta wam treść zadania, a wy zilustrujcie co, za pomocą liczmanów.

Nad łąką fruwały cztery biedronki (układają cztery klocki). Potem przyfrunęło jeszcze sześć(dosuwają sześć klocków). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?

−Nad łąką fruwało dziewięć biedronek (układają dziewięć klocków). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy klocki). Ile biedronek pozostało?

−Nad łąką fruwało pięć biedronek (układają pięć klocków). Potem przyfrunęło jeszcze pięć(dosuwają pięć klocków). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką? Układają działanie: 5 + 5 = 10.

−Nad łąką fruwało osiem biedronek (układają osiem klocków). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy klocki). Ile biedronek pozostało? Układają działanie: 8 – 3 = 5

Teraz przygotujcie się do zabawy:

Zabawa orientacyjno-porządkowa "Przewrócone biedronki". Potrzebny będzie bębenek.

Dzieci biegają po sali, naśladując fruwające biedronki. Na głośny sygnał – uderzenie w bębenek – kładą się na plecach, unoszą do góry ręce i nogi. Poruszają nimi wolno lub szybko, zgodnie z rytmem wystukiwanym przez rodzica na bębenku, naśladując ruchy owada przewró-conego na grzbiet. Jednocześnie zwracają głowy to w jedną, to w drugą stronę. Dwa głośne uderzenia w bębenek są sygnałem do ponownego biegania.

Teraz wysłuchajcie piosenkę  "Chroń Ziemię" Porozmawiajcie z rodzicami na temat jej treści. Odsłuchajcie piosenkę kilka razy - również w kolejnych dniach.

Niech chętne osoby naśladują treść piosenki :)

Zapraszam was teraz do zabawy dowolnej, następnie pomóżcie rodzicom w przygotowaniach do obiadu. Pomóżcie także w sprzątaniu po posiłku.

Znajdźcie też czas na spacer, obserwujcie przyrodę :)

Przygotujcie teraz kredki i kartkę - narysujcie dom lub blok wraz z otoczeniem - niech to będzie miejsce w którym chcecie mieszkać. Niech was fantazja poniesie :) Użyjcie wszystkich dostępnych kolorów!

Ze wszystkich prac zrobimy wystawę w przedszkolu. Podpiszcie się sami! :)

W wolnych chwilach ćwiczcie zapis swojego imienia i nazwiska.

Wierzę, że poradzicie sobie z zadaniem, do czwartku!

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik Ośrodek Rozwoju Edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Rybnik.com.pl