Zajęcia zdalne - 15.04

2021-04-14

Witam was w czwarty dzień tygodnia, czyli czwartek :) Na podwórku jest zimno, czekamy na prawdziwą wiosnę, ale to nie przeszkadza nam w dbaniu o naszą planetę!

Zacznijmy dzień od porannej gimnastyki:

Podzielcie się na dwie grupy - pierwsza grupa to drzewa (mogą być nimi rodzice). Drzewa stoją w rozsypce. Druga grupa to dzieci. Jej członkowie poruszają się swobodnie między drzewami. Na uderzenie w bębenek dzieci jak najszybciej przykucają za najbliższym drzewem. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.

• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Rzucamy szyszkami.Dzieci spacerują po lesie, co pewien czas podnoszą na niby szyszkę i rzucają nią z dużym zamachem jak najdalej.

• Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Przedzieramy się przez leśne zarośla.Dzieci poruszają się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas pro-stują się i maszerują do przodu.

• Zabawa ruchowa rozwijająca wyczucie ciała i przestrzeni – Toczymy zwalony pień.Dzieci dobierają się parami. Pierwsze dziecko jest przewróconym przez burzę pniem drze-wa – leży na podłodze, drugie delikatnie turla pień w różnych kierunkach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po chwili następuje zmiana ról.

• Ćwiczenia ramion i tułowia Piłujemy drzewo.Dzieci stoją w parach, twarzami do siebie. Podają sobie ręce i naprzemiennie przeciągają je do przodu i do tyłu z równoczesnym pochylaniem i odchylaniem tułowia – naśladują piłowanie drzewa.

• Ćwiczenie uspokajające Wracamy z lasu.Dzieci maszerują parami po obwodzie koła za wybraną parą. Co jakiś czas następuje zmiana prowadzących i kierunków poruszania się.

 

Usiądźcie wygodnie, zapraszam was teraz do obejrzenia bajki edukacyjnej, czyli nauczającej, która pokaże nam, co należy robić, aby nasza Ziemia, plac zabaw, były ciągle czyste. Przed wami bajka Rady na odpady.

Mam nadzieję, że oglądaliście uważnie i postaracie się zapamiętać wszystkie ważne informacje, które należy stosować, by na naszej Ziemi było czysto.

Teraz trochę poćwiczymy:

Zabawa ożywiająca:

Dzieci biegają z wymijaniem się i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocne uderzenie w tamburyn i hasło Burza, zatrzymują się i – przyjmując dowolną pozycję – chronią się przedzmoknięciem, wykorzystując gazety. Część główna.

•Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety – w skłonie w przód wymachy gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach wyprost i potrząsanie gazetą w górze.

•Klęk podparty, dłonie ułożone na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz, ręce zgięte w łokciach – opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórzone ostatni raz ćwiczenie pozwoli przejść do leżenia przodem za przesuwaną gazetą.

•W leżeniu przodem – unoszenie gazety trzymanej oburącz za końce (ręce zgięte w łokciach, skierowane w bok), dmuchanie na gazetę i wprowadzanie jej w ruch.

•Położenie gazety na podłodze, zwinięcie jej po przekątnej w rulonik i przeskakiwanie przez nią bokiem – z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca (ćwiczenie można urozmaicić, łącząc się w dwójki, trójki – dzieci układają ruloniki jeden za drugim i kolejno wykonują skoki, zachowując odstępy).

W staniu, rulonik trzymany z przodu za końce – przełożenie nogi przez rulonik, wytrzymanie w staniu jednonóż, wykonując dowolne ruchy uniesioną nogą, a następnie powrót tą samą drogą do pozycji wyjściowej (ćwiczenie należy wykonywać prawą i lewą nogą, na zmianę).

•Ugniecenie gazety tak, aby powstała kulka (piłeczka) – rzuty i chwyty kulki w miejscu, w cho-dzie, w biegu, rzuty i chwyty z wykonywaniem dodatkowych zadań, np.: przed chwytem klaśnięcie, dotknięcie ręką podłogi, zakręcenie rękami młynka, wykonanie obrotu itp.

•W leżeniu przodem – przetaczanie kulki z ręki do ręki, podrzucanie kulki oburącz, jednorącz.

•Marsz z kulką położoną na głowie, utworzenie dwóch szeregów oddalonych od siebie o pięć lub sześć kroków.

•Wyścigi szeregów.Dzieci wkładają swoje kulki między kolana. Na sygnał zamieniają się miejscami, skacząc obunóż skokiem kangura. Wygrywa szereg, którego zawodnicy pierwsi ukończyli wyścig i żaden z nich w czasie skoków nie zgubił kulki. Zabawę powtarzamy kilka razy. Możemy wprowadzić współzawodnictwo, gdy liczba uczestników w szeregach jest jednakowa.

 

Teraz zapraszam was do swobodnej zabawy - wykorzystajcie puzzle i układanki. Pomóżcie przygotować obiad.

Posegregujcie śmieci do odpowiednich pojemników.

Rozwiążcie teraz Ćwiczenia. pt: "Sprzątamy las" - zadanie można wykonać przed komputerem bez drukowania.

Policzcie przedmioty, które nie powinny się znaleźć się w lesie.

 

Do jutra!

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik Ośrodek Rozwoju Edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Rybnik.com.pl